Odwyk

Odwyk

Regularne picie alkoholu czy zażywanie narkotyków to wprowadzanie do organizmu chemii do której organizm z czasem przywyka i się od niej uzależnia. Ta chemia ma właściwości uzależniające, jednak oprócz tego uszkadza neurobiologię i zmienia parametry biochemiczne organizmu. Gdy już organizm przywyknie do alkoholu czy narkotyków, to nie może tak łatwo od tego odwyknąć, dlatego wymaga tzw. odwyku. Niestety uzależnienia i powstałych w jego przebiegu uszkodzeń neurochemicznych nie da się wyleczyć samą tylko psychoterapią bazującą na słowie mówionym. Tylko chemia lecznicza, czyli farmakoterapia jest w stanie wspomóc psychoterapię i osiągnąć skuteczny odwyk. Leczenie odwykowe przy pomocy wyłącznie psychoterapii można porównać do leczenia osób chorych na cukrzycę wyłącznie informując ją na temat tej choroby, bez podawania im insuliny. A więc uzależnienie od alkoholu czy narkotyków jest przewlekłą chorobą atakującą mózg. Aby osoby uzależnione mogły przejść skuteczny odwyk od tych substancji należy uzupełnić psychoterapię o nowoczesne środki farmakologiczne czyli leki na alkoholizm czy narkomanię.

Ciężkie dla mózgu skutki picia alkoholu czy zażywania narkotyków potwierdzają badania wykonane przy pomocy nowoczesnej technologii neuroobrazowania. Rezonans magnetyczny czy pozytonowa tomografia emisyjna pozwalają obserwować żywy mózg, śledzić uszkodzenia wynikłe z uzależnienia jak i proces naprawy. Dzięki tym badaniom naukowcy dużo dowiedzieli się o szkodach, jakie wyrządza w mózgu nałogowe picie alkoholu czy zażywanie narkotyków. Największą stratą jest zmniejszanie się masy mózgowej w procesie niszczenia komórek nerwowych. Wieloletnie okresy nadmiernego picia alkoholu czy zażywania narkotyków sprawiają, że mózg zaczyna się kurczyć. Znaczna część tego procesu neurodegeneracji zachodzi w płacie czołowym, który jest zlokalizowany bezpośrednio za czołem. Odgrywa on ważną rolę przy zapamiętywaniu, panowaniu nad impulsami, rozwiązywanie problemów i innych czynnościach intelektualnych. Uszkodzenie tej części mózgu utrudnia choremu zrozumienie, dlaczego alkohol czy narkotyk mu szkodzi, a w ekstremalnych przypadkach wręcz uniemożliwia mu przyswojenie wiedzy (nauczenie się) jak ma sobie z chorobą radzić, co ma robić, a czego unikać, aby nie wpaść w nawrót uzależnienia. Uszkodzony mózg praktycznie nie ma możliwości zająć się walką z nałogiem – to z tego powodu dla niektórych pacjentów standardowy szpitalny odwyk bez farmakologicznego wsparcia regeneracji mózgu może okazać się nieskuteczny. Zatem aby leczenie odwykowe było skuteczne, osoby uzależnione potrzebują leków, suplementów i witamin, które mogą wspomóc odbudowę komórek w ich mózgach – o czym specjaliści naszego ośrodka odwykowego wiedzą i z powodzeniem stosują.

Odwyk alkoholowy

Nałogowe picie alkoholu oprócz kory mózgowej niszczy też wewnętrzny system neurotransmisji czyli neuroprzekaźniki. Mózg oprócz przechowywania wiedzy działa na zasadzie ciągłej wymiany informacji i interpretacji danych. Aby ten bardzo skomplikowany system mógł prawidłowo funkcjonować, komórki mózgowe muszą mieć możliwość szybkiego porozumiewania się, wydzielają w tym celu związki chemiczne zwane neuroprzekaźnikami. Regularne picie alkoholu wywołuje zakłócenia w neurotransmisji czyli komunikacji mózgu przez zmianę proporcji neuroprzekaźników i odpowiadających im receptorów poprzez wydzielanie zbyt dużych ilości neuroprzekaźnika serotoniny i kwasu gamma-aminomasłowego GABA. Zaprzestanie picia wywołuje drastyczny ich spadek, co powoduje głód alkoholowy, a więc aby przeprowadzić skuteczny odwyk i zlikwidować to pragnienie picia należy uzupełnić układ neuroprzekaźników. Jeżeli nie uzupełni się tego układu neuroprzekaźnikiem z zewnątrz w formie leku lub suplementu na głód alkoholowy, to samopoczucie pacjenta z czasem się pogarsza i może spowodować ponowne wypicie alkoholu celem doznania ulgi. Nasz ośrodek odwykowy bierze to pod uwagę dlatego uzupełniamy psychoterapię o farmakoterapię, czyli podajemy pacjentom leki stabilizujące neuroprzekaźniki przywracając ich poziom do równowagi.

Podsumowując uzależnienie to przewlekła choroba wynikająca z organicznego uszkodzenia mózgu, dlatego większość osób nie potrafi po prostu porzucić picia alkoholu czy zażywania narkotyków i posłuchać racjonalnych argumentów, że trzeźwość się opłaca. Nie mogą tego zrobić, ponieważ alkohol czy narkotyk uszkodził ich mózgi, podobnie jak nadciśnienie uszkadza tętnice. Pragnienie picia alkoholu czy zażywania narkotyków z czasem słabnie, ponieważ u młodych ludzi mózg może sam dokonać naprawy - jednak nie u wszystkich. Szczególnie u starszych osób organizm potrzebuje uzupełnienia niedoborów z zewnątrz, czyli wyregulowania neuroprzekaźników, a to da się zrobić tylko dzięki farmakoterapii – czyli specjalnym lekom.

Rewolucja w leczeniu uzależnień przypomina podobny proces, który w przeszłości przechodziły inne choroby przewlekłe np. nadciśnienie, cukrzyca czy astma. Gdy naukowcy zajmujący się tymi chorobami dokonali odkryć, tworząc nowe leki na te choroby, to nieuleczalne wcześniej choroby nagle stały się uleczalnymi. Dzisiaj nie do pomyślenia jest leczenie cukrzycy bez insuliny, nadciśnienia bez leków hipotensyjnych, a astmy bez leków histaminowych. Obecnie żaden lekarz nie zalecałby choremu na powyższe choroby wyłącznie zmiany trybu życia bez zaordynowania leków. Dlaczego też od nałogowego picia alkoholu czy zażywania narkotyków można skutecznie odwyknąć wyłącznie łącząc terapię i leki o czym dobrze wiemy i stosujemy.

Odwyk alkoholowy cena

Odwyk alkoholowy i cena za niego może zależeć od wielu czynników. Najczęściej spotykanymi są czas trwania oraz zastosowane metody. Na przykład od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych może kosztować odwyk alkoholowy trwający kilka tygodni. Jeżeli pacjent w ramach odwyku alkoholowego wymaga detoksu to cena może wzrosnąć. Najwięcej kosztuje odwyk alkoholowy w miastach takich jak Warszawa czy Kraków lub położonych nad morzem, nad jeziorami lub w górach. W naszym ośrodku cena za odwyk alkoholowy kształtuje się od 7 do 10 tys. zł za 28 dni i zależy od standardu pokoju. Więcej na temat można znaleźć w zakładce cennik.